مجله

معرفی آبشار لوه

روستای لوه، در استان پر از آبشار گلستان و در نزدیکی شهر گالیکش است. برای رفتن به مشهد و دیدن این آبشار هم ‌می‌توانید از شاهرود و هم از گرگان حرکت کنید. تفاوت این دو مسیر در این است که درصورت حرکت از گرگان کمتر با هوای گرم و خشک روبرو می‌شوید.

فاصله گالیکش و گرگان ۱۰۸ کیلومتر و فاصله آبشار تا گالیکش هم در حومه این شهر ۲۰ کیلومتر است؛ یعنی برای اینکه از گرگان به مشهد بروید باید به سمت مینودشت حرکت کنید. بعد از اینکه از مینودشت به گالیکش رسیدید با ۲۰ کیلومتر رانندگی بیشتر به آبشار لوه برخورد می‌کنید. اگر در مسیرتان ترافیک نباشد در دو ساعت و ۱۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.

لوه و جنگل پیرامون‌اش با پارک ملی گلستان هم فاصله چندانی ندارند و فقط ۱۴ کیلومتر حرکت به سمت شرق، مسافران را به این پارک می‌رساند. این نزدیکی توامان به چند منطقه دیدنی، آبشار لوه را در موقعیتی ویژه قرار داده است.

این آبشار در نزدیکی خود، آبشار کوه‌ سنگی را هم دارد که آن هم یکی از جاذبه‌های طبیعی گلستان است و بودن این دو آبشار در کنار هم سفر به آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

اولویت آبشار لوه این است که برخلاف برخی آبشارهای دیدنی دیگر گلستان، نظیر آبشار باران‌کوه، از نظر جغرافیایی بیشتر در دسترس است و تا نزدیکی آن را می‌شود با خودرو پیمود. این آبشار در کنار روستایی هم‌نام با خودش قرار دارد که کمتر از ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد و همین دسترسی به این آبشار را آسان‌تر کرده است. لوه، در دل جنگلی انبوه از درختانی مثل ممرز، افرا و توسکا قرار دارد. این درختان بر زیبایی آبشار و البته بر مطبوع بودن آب‌وهوا و دل‌پذیر کردن مناظر برای مسافران افزوده است.

آب در این آبشار از صخره‌هایی طبقه‌ای شکل پایین‌ می‌ریزد. مجموعه این طبقات، آبشار را شکل می‌دهند و در هر طبقه حوضچه‌هایی شکل گرفته‌اند که پیش از ریختن به طبقه‌ بعدی آب از آن‌ها گذر می‌کند. طول مرتفع‌ترین طبقه ۱۵ متر است و در نهایت ارتفاع مجموعه آبشارها به ۷۰ متر می‌رسد. در واقع آن‌چه لوه نامیده می‌شود مجموعه‌ای از آبشارها است.

دسترسی آسان، محیط مطبوع و زیبایی آبشار و حوضچه‌هایی که مسافران را وسوسه می‌کنند که پا به آب بزنند، به لوه این امکان را داده که یکی از پر جذبه ترین مکان های گلستان برای گردشگران باشد.

فاصله لوه تا مسیر اصلی گلستان-خراسانِ، به عنوان مسیر پرترددی به ویژه برای زائران مشهد، فقط ۵ کیلومتر است و حتی برای آن‌هایی که به قصد این آبشار سفر نمی‌کنند، زیبایی آبشار حتما ارزش این انحراف کوتاه را دارد. اگرچه فقط یک تابلوی کوچک نشانه مسیر فرعی است که از جاده جدا می‌شود. اغلب کسانی که از این آبشار دیدن می‌کنند هم پیش‌تر وصف‌اش را خوانده‌اند یا شنیده‌اند وگرنه راهنمایی در طول مسیر برای رسیدن به آن وجود ندارد.

این آبشار هم‌چنین می‌تواند مقصد تورهای پیاده‌روی از دل چنگل های هیرکانی  گلستان باشد. در واقع لوه در شمال این جنگل‌ها قرار دارد و جنگل در جنوب به استان سمنان و دشت‌های زیبای نزدیک به شاهرود می‌رسد. پیاده‌روی از این مسیر به سمت آبشار در مسیری شیب‌دار انجام می‌شود و نسبتا طولانی است؛ اگرچه لذت بودن در جنگل‌های هیرکانی، زمان این پیاده‌روی ۵ ساعته را کوتاه‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *